BLOG ZPROVOZNĚN NA DOBU NEURČITOU,

ALE BOHUŽEL TO BUDE NA DLOUHOU CHVÍLI !!! :(Pokud jsi zde poprvé, jukni se na pravidla tohoto blogu ZDE
Reklamy mi prosím dávejte ZDE

Chtěl/a by jsi spřátelit blogy? ZDE

Terakotová armáda

12. listopadu 2011 v 17:14 | Sosíík

Terakotová armáda a císař Čchin Š´ Chuang-ti

Ve 3. století př. n.l. bylo dnešní území Číny mezi Dlouhou a Žlutou řekou rozdrobeno na několik soupeřících království. V roce 246 př.n.l. se jako třináctiletý ujal vlády princ Jing Čeng ve státu Čchin. Začal prosazovat státní správu přísně řízenou z ústředí. Po čtvrt století krutých bojů porazil své protivníky a připojil jejich území ke státu Čchin. Jing Čeng pojmenoval sám sebe "prvním" z deseti tisíc "císařů" a jméno někdejšího státu Čchin se stalo názvem pro celou Čínu. Protože si uvědomoval nebezpečnost možnosti rozpadu říše, velice tvrdě se vypořádal se všemi, kteří by ohrozili nové pořádky.
Vytvořil jednotný centralizovaný správní aparát mocensky i hospodářsky silné říše, kterou stále rozšiřoval a upevňoval. Zavedl reformu písma, upravil systém měr a vah, vytvořil jednotnou peněžní soustavu, budoval cesty. Upravil stávající obranné zdi do podoby Velké čínské zdi, aby ochránil zemi před nájezdníky.
Poté se začal v souladu s taoistickou filozofií starat i o vlastní nesmrtelnost. Měl celých 14 let na stavbu záhrobního díla, než ve svých 50 letech zemřel.
Pohřeb Prvního císaře Čchin Š´ Chuang-ti (vládl 221-210 př. n.l.) ztělesnil čínskou praxi vytvořit duplikát světa živých v podzemní rezidenci, v níž by zesnulý mohl žít navěky. Posedlost císaře po otázkách smrti a posmrtného života dala základ k postavení obrovské hrobky v hoře Li, jež byla po dokončení 115,5m vysoká a její základna měřila 485×515m, severovýchodně od města Si-an, do níž se však zatím díky důmyslnému zabezpečovacímu zařízení nikomu nepodařilo proniknout. Spočinul tam společně s armádou vojáků, kteří ho měli strážit na jeho posmrtné pouti.

Složení armády

Celá armáda tvoří rozsáhlý komplex muzea. Jsou zde zakonzervovány stovky odkrytých vojáků. Celkem jich je kolem 8000; v životní velikosti zabírají plochu zhruba 25000m2. Čelo vojska tvoří tři řady vojáků, v každém šiku stojí vedle sebe 68 mužů. Nemají na sobě žádné brnění a v rukou drží pouze dřevěné luky, které se bohužel nezachovaly. Za předvojem stojí jednotlivé oddíly vojska seřazeny ve čtyřstupech a mezi příslušníky pěchoty se v pravidelných intervalech vyskytují terakotové bojové vozy tažené terakotovými koňmi.
V blízkosti císařovy hrobky na úpatí hory Li archeologové objevili i bronzové vozy, které tahali koně taktéž vyrobené z bronzu. Mezi útvary vojáků jsou navršeny kopy hlíny oddělující jednotlivé skupiny od sebe. Podlaha je vyložená modrými dlaždicemi, jež se zachovaly dodnes. Boční stěny a strop chodeb byly tvořeny dřevěnými trámy; jejich stopy je možno zachytit ve ztvrdlé hlíně. Hlavní útvar vojska tvořili těžkooděnci, kteří měli tělo chráněné důmyslným brněním. Jejich výzbroj tvořily převážně bronzové meče. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ALTAIR ALTAIR | 14. listopadu 2011 v 18:48 | Reagovat

tady mě vždycky fascinuje jak přesně ty sochy vojáků vypadají jejich výška  a hlavně i to ,že jsou hodně zpodbněni
to mu opravdu říkám umění udělat to tak dokonale...

2 Sosíík Sosíík | 15. listopadu 2011 v 16:11 | Reagovat

[1]: A nejlepší na to asi je, že každy z těch vojáku má jiný tvar obličeje, to mně asi zaujalo nejvíce. :)

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:19 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.