BLOG ZPROVOZNĚN NA DOBU NEURČITOU,

ALE BOHUŽEL TO BUDE NA DLOUHOU CHVÍLI !!! :(Pokud jsi zde poprvé, jukni se na pravidla tohoto blogu ZDE
Reklamy mi prosím dávejte ZDE

Chtěl/a by jsi spřátelit blogy? ZDE

Kladivo Mjölnir

11. listopadu 2011 v 15:22 | Sosíík
Kladivo Mjölnir

Thorovo kladivo (v starém jazyce se mu říkalo Mjölnir) je válečné kladivo severského boha Thóra vyrobené skřítkem Brokkem a jeho bratrem Sindrim.
Toto kouzelné hromové kladivo, kterým bůh Thor vládl. Bylo chápáno jako pohanský protipól křesťanského symbolu kříže. Podobně jako kříž se stylizováno nosívalo i na krku. Pomocí tohoto symbolu se také vykonávaly některé posvátné liturgie.
Kladivo má několik podivuhodných vlastností. Je nerozbitné, vždy trefí svůj cíl a poté se navrátí svému majiteli do ruky. Také se mohlo kdykoli zmenšit, aby je bůh mohl schovat pod svoji halenu. Kladivo je také nesmírně těžké, takže jej z říše Ásů uzvedne jenom Thór .
Thorovo kladivo slouží k absolutní ochraně a obraně před zlem. Má informovat o úmyslech protivníka a porážet nepřátele, odvracet nebezpečí, podporovat sílu a energii v boji s vlastními slabostmi.
Amulet nosil každý muž nebo válečník bez ohledu na věk.
Mjöllnir znamená v překladu drtič. Aby Thor touto strašlivou zbraní mohl bezpečně vládnout, má kovové rukavice a opasek síly, který zdesetinásobuje sílu. Toto kladivo létá po obloze ve formě blesku.
Thór jej nepoužíval jenom k zabíjení obrů, nýbrž s ním mohl oživovat své kouzelné kozly, žehnal s ním k sňatkům, nebo oral pole.
K tomuto kladivu se také vztahuje jedna z mytologických zkazek, která vypráví o tom, jak obři ukradli Mjölnir a Thor jej získával za pomoci lstivého našeptavače Lokiho zpět.
V tomto mírně ironickém příběhu se vypráví, že jednoho dne ráno, se bůh Thor probudil a zjistil, že nemá svou zbraň. Bohové byli zaskočeni, protože Mjölnir v rukou jejich nepřátel by se stal vážným nebezpečím. Tedy daly hlavy dohromady a vyslali nejlstivějšího z bohů - Lokiho aby jej vypátral. Ten pak řadou lstí a úskoků nakonec zjistil, že kladivo mají obři, největší nepřátelé Thora a vlastně celého severského božstva a že obr, který jej má, za ně požaduje jako výkupné bohyni Freyu. Ta se samozřejmě nechtěla stát ženou obra, ale když uvážila jaké to může mít následky pro celý svět, rozhodla se, že se obětuje. V předvečer svatby přisel bůh Loki vymyšlenou lstí. Samozřejmě nic není za darmo a za to že Loki prozradí svůj plán, musel Thor slíbit, že bude Lokiho do konce světa chránit.
Na tuto podmínku Thor přistoupil, protože nechtěl dopustit aby se Freya musela stát obrovou ženou. Loki tedy přemluvil Thora, aby se převlékl do svatebních šatů a vydával se za Freyu. Thor ho poslechl a převlékl se, vzal si Freyny ozdoby a tvář skryl pod závojem. Loki musel uplatnit svůj důvtip, když vysvětloval ženichovy, jak je možné, že nevěsta sní na posezení několik volů, že jí svítí oči (jako hromovládci) a proč neodkládá závoj. Loki to ale nakonec sehrál tak, že mu bylo uvěřeno - ne nadarmo byl bohem klamu a lsti. Obři přinesli k posvěcení svazku Thorovo kladivo a položili ho domnělým svatebčanům do klína. V tom se ale Thor zmocnil svého kladiva, odhodil závoj a všechny přítomné obry pobil.
A svět byl zachráněn.
A protože se tato událost stala v zimě, vysvětlovali si tak staří seveřané, proč v zimě nejsou bouře a nehřmí. Neboť Thor na památku této udalosti, každý rok ve stejném čase kladivo nevyndavá z haleny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ALTAIR ALTAIR | 12. listopadu 2011 v 14:24 | Reagovat

páni tak to bych chtěl také mít Thórovo kladivo.
opravdu moc zajímavé čtení a je dobré si přečíst o severské mytologii

2 Sosíík Sosíík | 12. listopadu 2011 v 16:39 | Reagovat

[1]: Ano,je to velmi zajímavý příběh, a říká se,že když člověka zabil blesk, tak je to právě Thórovo vůle.

3 ALTAIR ALTAIR | 12. listopadu 2011 v 18:21 | Reagovat

[2]: tak to je zajímavé asi lidi udělali něco zlého když do nich podle tohoto příběhu uhodil blesk

4 Sosíík Sosíík | 13. listopadu 2011 v 7:43 | Reagovat

[3]: Nejspíš :D

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:19 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.